Jak se vyvíjejí dvojčata?

Čekáte-li dvojčata, nejspíš jste věnovali dost času přemýšlení, jak k plánům na jedno dítě mohlo zničehonic přibýt ještě jedno. Dvojčátka jsou zázrak, který potká pouhé 3 % žen – ať už za to vděčí věku, dědičnosti nebo léčbě plodnosti. I když jim už nejspíš vybíráte stejný overal (aneb zaručený způsob, aby se ostatní maminky při pohledu na ně chytaly za srdce), nic vám nezaručuje, že si opravdu budou podobná jako vejce vejci. Vše závisí na jejich raném vývoji.

Jednovaječná dvojčata vzniknou poté, co se oplodněné vajíčko rozdělí a vytvoří dvě geneticky stejná (tzv. monozygotní) embrya. Nastane-li toto do několika týdnů po početí, pak bude mít každé miminko vlastní gestační váček a placentu. Pokud se ale rozdělí později, obě embrya budou pravděpodobně sdílet stejný váček (aneb předporodní lekce sdílení!).

Dvojvaječná (nebo bratrská) dvojčata se vyvinou, když dvě různé spermie oplodní dvě různá vajíčka. To vytvoří dvě geneticky odlišná (dizygotická) embrya. Jediné, co budou (nyní) sdílet, je vaše děloha. (Zaslouží si uznání – mačkají se tam jako sardinky!)

American College of Obstetrics and Gynecologists. Your pregnancy and birth. 4th ed. Washington, DC: ACOG; 2005.

Článek pro tebe připravil www.babywatch.cz

Zdroj: thebump.cz

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.