Šest způsobů, jak přirozenou cestou zvýšíte svou plodnost

Myslíte si, že plodnost je jednou z těch věcí, které jsou vám shůry dány, nebo je prostě nemáte? Mýlíte se! Aby vám miminko v bříšku vzniklo, stačí lehce poupravit váš životní styl.

ZAČNĚTE JÍST ZA DVA

Než budete moci vyživovat vaše malé, musíte vyživovat sama sebe. Obecně platí, že strava zdravá pro vás bude vhodná také pro početí a těhotenství.

Vybírejte celozrnné potraviny a každý den si dopřejte pořádnou porci ovoce a zeleniny. Neodmítejte ani tuky, obzvlášť ty bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které jsou součástí membrán. Slušnou zásobu omega-3 najdete v lososovi nebo ve vajíčkách s příznivým obsahem DHA (nenasycená mastná kyselina, která se vyskytuje v rybím oleji a je důležitou součástí mozkové tkáně).

 1525

A ještě jeden tip na zvýšení plodnosti: Vyhněte se trans mastným kyselinám (nachází se především v částečně ztužených tucích, které najdete například v náhražkách čokolády či trvanlivém pečivu - pozn. překl.), preferujte rostlinné bílkoviny nad živočišnými a pokuste se spořádat denně jednu porci plnotučných mléčných výrobků.

Ideální váha pro těhotenství

Obezita i výrazná podváha mohou negativně ovlivnit vaši plodnost. Ženám s podváhou – s indexem tělesné hmotnosti (BMI) pod 19 kg/m2 – trvá otěhotnět čtyřikrát déle než ženám s normální hmotností (19 až 24 kg/m2).

Na druhou stranu, zakulacené ženy mohou trpět inzulinovou rezistencí: Tělem proudí nadměrně inzulínu, což narušuje menstruaci. Produkce estrogenu z tukových buněk může také ovlivnit činnost vaječníků, které přestanou každý měsíc uvolňovat vajíčka. 

Jestli jste „kost a kůže“, k nahození ovulace a menstruace vám nejspíš postačí nabrat jen trochu přes dvě kila. Naopak ženy při těle potřebují k tomu samému shodit 5 až 10 procent jejich hmotnosti.

Zapomeňte ale na drastické diety. Pro těhotenství je potřeba si místo nich osvojit zdravé stravovací návyky a pravidelné cvičení.

DOPLŃKY - PRO JISTOTU

Začněte si každý den doplňovat potřebné látky z vitaminů; pro budoucí maminky jsou ideální tzv. One A Day multi-vitamíny. Nebo sáhněte po těhotenských vitaminech s obsahem kyseliny listové a dalších těhotenství prospěšných látek.

Neurální trubice embrya (prvotní verze mozku a míchy) se vyvíjí během prvních týdnů těhotenství – ještě než si uvědomíte, že „jste v tom“. Doplňky obsahující kyselinu listovou sníží riziko vzniku defektů či postižení miminka.

Food

Kofeinový a alkoholový detox

Role kofeinu v plodnosti je jednou z těch otázek, které lidi řeší stále dokola. Přestože výzkumy na tohle téma probíhají, výsledek je stále v nedohlednu. Momentálně se však většina odborníků shoduje, že pokud příjem kofeinu nepřesáhne 200 miligramů za den (kolik obsahuje jeden až dva dvě stě mililitrové šálky kávy), vaší plodnost to neohrozí.

To ale – jak každý ví – neplatí v případě alkoholu. Jeho nadměrná konzumace je spojená s anovulací (ztrátou ovulace), amenoreou (zástavou menstruace) a s odchylkami děložní sliznice. Alkohol vám může také změnit hladinu estrogenu a progesteronu. Přestože malé množství alkoholu neovlivní vaši plodnost, experti radí abstinovat ve chvíli, kdy se začnete snažit otěhotnět.

BUĎTE V KLIDU

Slyšíte to všude a je to tak – měla byste umět zvládat svůj stres. Stres může ovlivnit hladinu kortizolu (tzv. hormon stresu), který dokáže dočasně vyřadit z provozu váš pohlavní systém.

Vaše vypětí také celkem spolehlivě rozdmýchá problémy ve vašem partnerském vztahu, což vašemu intimnímu životu zrovna neprospěje. Některé ženy úzkost a tlak ventilují jógou či meditací. Jiné se neobejdou bez pomoci odborníka.

ODLOŽTE CIGARETY JEŠTĚ DNES

Potřebujete dobrý důvod se změnit? Ženy kuřačky potká menopauza průměrně o dva roky dříve než ty abstinující. Tabák je pro váš pohlavní systém doslova jed. Ženám, které kouří, hrozí vyšší riziko mimoděložního těhotenství.

Smoking

I váš partner musí s kouřením přestat. Nejenže by vás vystavil pasivnímu kouření, ale cigarety navíc spermie buď rovnou hubí, nebo jim snižují kvalitu. Pokud tedy chcete otěhotnět, prožít bezproblémové těhotenství a porodit zdravé miminko, kouření pověste na hřebík – oba a okamžitě!

Připravil: www.babywatch.cz

ZDroj: Thebump.cz

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.